Початкові класи

Урок  навчання грамоти

Тема. Письмо рядкової букви д («де»). Списування з друкованого тексту.
Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви д («де»), писати її в рядках зошита, у складах та словах; розвивати в дітей логічне мислення, увагу, пам’ять, зв’язне мовлення, вміння списувати з друкованого тексту; виховувати охайність при письмі.
Обладнання: зразки друкованих і рукописних букв; картка для утворення складів; картки для вправ «На рівні квадрати», «Ланцюжки» і «Піжмурки»; фішки для складання звукових моделей слів; розрізна азбука; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви навчитесь писати малу букву д, дізнаєтесь з яких елементів вона складається, закріпите вміння писати букви.
III. Звукові аналітичні і синтетичні вправи зі звуками
1. Розпізнавання звуків у заданих словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці)
— Приготуйте долоні. Я називатиму слова; якщо ви почуєте звук [д] або [д’] на початку слова, то плескає перший ряд, якщо в середині слова — то другий ряд, а якщо в кінці — третій ряд.
(Дім, будинок, клен, велосипед, диван, сад, удав, кущ, дочка, мед, школа, помідор)
2. Вправа «Піжмурки»
— Прочитайте слово, яке заховалось серед букв д («де»).
Т Д Р Д А Д Д К Д Т Д О Д Р Д
3. Повторення вивченого напам’ять на уроці читання висловлювання
— Буква «де» на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [д] і м’який [д’].
IV. Показ зразка рукописної літери в сітці зошита
— Подивіться на рукописну букву д («де»). Чи схожа вона на друковану?
— А на яку букву вона схожа?
— Що спільного? Чим відрізняються?
V. Аналіз графічної будови з переліком елементів
— Рядкова буква д («де») складається з двох елементів: овалу і нижньої петлі.
VI. Засвоєння конфігурації літери
1. Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів.
Алгоритм написання рядкової букви д
2. «Письмо» учнями в повітрі під рахунок і-раз-і, два-і з орієнтацією на показ учителя (стоячи спиною до класу)
VII. Вправи з письма
1. Написання рядка малої букви д
2. Вправа «Ланцюжки»
— Прочитайте слова. (Сади, диво, вода, дари, риба)
3. Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер за зразком. Аналіз помилок
4. Дописування рядка літери
5. Звуко-буквений аналіз слів з побудовою схем фішками.
Коли я з «де» — росту на гілці,
Коли ж із «те» — пливу по річці. (Плід і пліт)
— Що ви можете сказати про звукові моделі цих слів? (Вони однакові.)
— А про значення слів?
Словникова робота
Плід — соковита їстівна частина деяких рослин (фрукт, ягода).
Пліт — скріплені в один або декілька рядів колоди для переправи на них по воді.
6. Написання буквосполучення дл
7. Звуковий аналіз слів-відгадок з наступним записом за зразком
— Відгадайте загадки.
• Сива людина стоїть над огорожею,
Дістає до самого неба.
Що це? (Дим)
• Стоїть на дорозі
Всім заважає.
Хто йде, той штовхне,
А з дороги не прийме. (Двері)
Фізкультхвилинка
8. Читання і запис речень
9. Вправа «Чарівні квадрати»
— Прочитайте слова у рядках і стовпчиках.
10. Списування з друкованого тексту (по рядах – по 1 реченню).
Буквар с.

VIII. Підсумок уроку
Коментар учителя щодо роботи учнів і її результатів.
— Яку букву навчилися писати?
— Які звуки нею позначаються на письмі?

Урок письма у 1 класі

Немає коментарів:

Дописати коментар